Archive

embelsira

Embëlsirë me mjalt

  Përbërësit: – 2 gota uji ose 500g miell, – 1 gotë uji sheqer, – 3 lugë gjelle mjaltë, – 2 kokrra vezë, – 1 lugë kafeje sodë buke, – 2 filxhanë kafeje arra, – 2 filxhanë kafeje gjalpë i shkrirë, – Pluhur vanilje dhe 1 lugë e plotë kakao. Për shurupin: 3 gota të ujit sheqer, 2 gota e gjysmë ujë. Përgatitja: Në një enë përzihen mirë vezët, mjalti, gjalpi, uji dhe në fund shtohen arrat. Pastaj hidhet mielli…

Read More

Kur përdoret Qumështi i Bletës.

Qumështi i Bletës përdoret për : depresionet nervore , stresin , pagjumësin , tejlodhjen mendore dhe fizike ,  shëron impotencen seksuale të dy sekseve , stabilizon presionin arterial ,  arteriosklerozën , anoreksinë ,  çrregullimet e rritjes te fëmijët ,  çrregullimet  e punës së mëlcisë dhe tëmthit , përdoret pas shërimit të  sëmundjeve të rënda e të zgjatura , shëron gripërat , përdoret për astmen bronkiale  etj. Kuptohet që në të gjitha këto raste mund të japë efekte pozitive , por…

Read More
Yellow honeycomb wax cell detail slice on white plate

Mjalt dhe kanelle.

Ekspertët konfirmojnë se mjalti është shumë efektiv në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme I kombinuar me kanellë mund të bëhet armë vdekjeprurëse kundër viruseve , kolesterolit të lartë dhe shumë sëmundjeve të tjera.

Read More
Royal.jelly.testosterone.energy.superfood.health.jpg

Çfarë është Qumështi i Bletës .

‎Qumështi‬ i ‪Bletës‬ është ‪‪‎energjik‬ , ‪ antiseptik‬ (kundër mikrobeve) , etj. Ai jep efekte ‪pozitive‬ për ‪‎shëndetin‬. Gjithashtu , përdoret edhe për maska bukurie. Qumështi i bletës që prodhohet nga gjëndrat e bletëve punëtore shërben për të ushqyer larvat gjatë 7 ditëve të para si dhe për të ushqyer mbretëreshën . Ky ushqim e mban mbretëreshën në jetë për 5 vjet, shumë interesant ky fakt , duke ditur që një bletë e zakonshme , e cila ka lindur nga…

Read More